Budo Nord Cup – Světový pohár karate ve Švédsku

Článek o úspěšné výpravě našich karatistů na mezinárodním turnaji karate mládeže a dospělých ve Švédském městě Eslov.

30.6. až 2.7. se konal ve švédském městě Eslov, poblíž velkoměsta Malme, další ročník otevřeného světového poháru v karate BUDONORD CUP 2006. Na letošní ročník se opět sjeli silné teamy z Ruska, Anglie, Azerjbajdžánu, Dánska, Švédska, Německa, Polska, Iránu, Slovenska a ČR. Soutěž byla rozdělena do tří dnů pro všechny věkové katagorie od dětí až po dospělé. Součástí velmi početné české výpravy, která byla na turnaji vyhlášena jako nejúspěšnější zemí, byli i naši karatisté Kamura-ryu shotokan. Ti si domů odvezli celkem 22 medailí, z toho 8 zlatých, 6 stříbrných a 8 bronzových.

„Tento turnaj byl v letošní sezóně poslední možnost jak se zúčastnit prestižní karatistické akce. Vycestovali jsme na tuto soutěž zejména s mládežníky, kteří zde získávali poslední cenné mezinárodní zkušenosti před nadcházejícím letními prázdninami.“

V disciplíně kata si nejlépe vedli a zlato získali mladší žáci Bytyqi Sebastian a Bytyqi Fabiana, starší žáci Jaroslav Hodina a Monika Smolařová a dorostenka Gabriela Zámečníková. Stříbro získali Martin Špatenka (kat.chl.13 let), Secká Lucia (kat.dív. 11 let), a bronz v kata přidali Šimon Branda (kat.chl. 11 let), Adéla Lehečková (kat.dív. 11 let). V soutěži družstev získali třetí místo Hodina, Špatenka a Kolář v kategorii chlapců 13-15 let.

„Pěkné výkony podávali v sestavách sourozenci Bytyqi, kteří v nejmladších kategoriích dokázali svou přesnou technikou mezinárodním rozhodčím oprávněnost získat zlatou medaili . Starší žák Hodina se svými kvalitně předvedenými sestavami probojoval až do finále. Zde pak svedl zajímavý souboj se svým oddílovým kolegou Špatenkou. Závodnice Smolařová a Zámečníková, měli ve svých kategoriích velmi těžké soupeřky z Dánska a Německa, které ve finále porazili obě těsným skórem 2:1 a získali tak zlato.“

V disciplíně kumite obsadili první pozice Lehečková Adéla (kat.dív.11 let do 40kg) a Zoula Jakub (kat.chl. 13 let nad 50kg). Druhé místo získali Bytyqi Fabiana (kat.dív.10 let do 30kg), Hodina Jaroslav (kat.chl. 13 let do 45kg) a Noskeová Žaneta (kat.dív. do 50kg). Třetí místo pak doplnili Secká Lucie (kat.dív. 11 let nad 40kg), Kouba Petr (kat.chl. 13 let do 45kg) a Zámečníková Gabriela (kat.dív. 15 let do 55kg). V soutěži družstev získali bronz team děvčat do 15 let Zámečníková, Noskeová a Smolařová a team chlapců do 15 let Rýpar a Zoula.

„Koncentrované a aktivní souboje předvedli závodníci Zoula a Smolařová, kteří ve finálových zápasech dokázali zvítězit s velkým bodovým náskokem. Zajímavé a na oko pohledné souboje podala Noskeová, která ve své kategorii měla kompletní sestavu Anglických reprezentantek. Ve finále bohužel Žaneta neudržela své bojové nasazení a přehnaně silným kopem na hlavu byla penalizována a získala tak druhou příčku . Na závěr celého soutěžního klání byli na řadě kumite družstev, kde naši dorostenci svedli velmi dramatické souboje. Nepodařilo se jím sice získat nejcennější kovy, ale v soubojích o bronzové medaile porazil team chlapců výběr ruských závodníků a obsadil tak třetí pozici. Team dorostenek prohrál ve velmi kvalitním souboji o finále s výběrem Anglie a obsadil také třetí místo. Zde však mírně ovlivnilo možný postup našich děvčat do finále, sporadické verdikty rozhodčích při posuzování nejasných kontaktů. “

Světový pohár ve Švédsku byl poslední tečkou v první části soutěžního kalendáře pro rok 2006. V letním období bude zahájena druhá přípravná část na podzimní sezónu, kde se karatisté Kamura-ryu shotokan zúčastní několika letních soustředění karate a výběr těch nejlepších zajímavého karate campu na Slovensku se špičkami evropského karate.