Historie karate

Dějiny všech bojových umění začaly příchodem indického mnicha Bodhidarmy, 28.následníka budhy, do čínského kláštera SHAOLIN (malý les). Ten vyučoval všechny místní mnichy zenbudhismus a gymnastické bojové cvičení. V průběhu své dlouhé historie byl klášter často vypálen. Důvodem ničivých invazí byly obavy čínského císaře z tak neobyčejné bojové síly tohoto kláštera. Z několika mnichů, kteří kruté vybíjení přežili, vznikl tajný spolek tzv. triáda, která je i počátkem bojového tajného umění na ostrově OKINAWA (rosa v otevřeném moři). Z historických pramenů je známo, že bylo na Okinawě všem obyvatelům ostrova, mimo šlechty, zakázáno nošení zbraní. Tím se zvětšil nárůst i mocenské převahy, která byla zneužívána. To mělo za následek vzniku bojového umění TODE, později KARATE DŽUCU.

text

Na ostrovy v jižních mořích dorazilo skvělé umění. Jmenuje se karate. K mé velké lítosti toho umění upadá a jeho uchování je nejisté. Kdo na sebe vezme tu velkou úlohu, aby ho znovu vybudoval a aby přežilo?
Tuto úlohu převezmu já.
Kdo to udělá, když to neudělám já?
Vzhlížím k modrému nebi…
Gichin Funakoshi

kase

znaky
KARA    TE      DO
(cesta prázdné ruky)

Do té doby nazývané karate džucu přešlo počátkem 20. století, vlivem změny v moci a zákonech, pod jiné označení KARATEDO (cesta prázdné ruky), a to zásluhou dnes velmi slavného mistra GIČINA FUNAKOŠIHO. Význam posledního slova již neznamenal krutý neúprosný boj, ale pouze jen umění směřující k nejnutněší sebeobraně. Cvičenec necvičí proto aby ublížil, ale proto, aby bránil. Karate jak je známé dnes, zaznamenalo mnoho úprav od svého vzniku. Cvičí se dnes nejrozšířeněji ve své sportovní a soutěžní formě.

V Čechách se objevily první pokusy organizovat karate až v roce 1962 pod vedením trenérů Špičky a Nováka, ale až v roce 1970 došlo při Českém svazu džuda k ustavení komise karate. Díky zahraničním stykům v tomto období převažujícím s Rakouskem, Německem a Jugoslávií měla na karate v ČR rozhodující vliv škola shotokan. V tehdejším Severočeském kraji byl první oddíl karate založen v Žatci. Krátce po něm, jako druhý v kraji, vznikl oddíl v Ústí nad Labem, u jehož zrodu stál J.Kulhavý.

graf historie karate