Antonio Oliva Seba

ANTONIO OLIVA SEBA (Španělsko) ( * 1948 )

antonio oliva seba 3

Antonio Oliva je jeden z průkopníků bojového umění ve Španělsku, světový představitel studia a výuky taktiky bojových sportů. Narodil se 16. února 1948 v Lloret de Mar, malé vesnici na středomořském pobřeží. Když překonal období častých nemocí, zapsal se do jujitsu. To probudilo jeho další zájem o bojová umění, jimž se začal se věnovat. Protože karate bylo v době současného režimu (1940 – 1975) zakázáno, začal trénovat hapkido. Cvičení karate bylo oficiálně povoleno v roce 1968. Antonio se okamžitě zapojil do karate. Bylo to zapojení v pravém slova smyslu. V květnu 1970 se zúčastnil v Madridu prvního národního mistrovství v karate, na němž byly uvedeny všechny styly bez rozdílu váhových kategorií. Stal se prvním španělským šampiónem v karate a posléze prvním závodníkem, který vyhrál pět národních titulů po sobě. Získal druhé místo v lehké váze na Evropském mistrovství konaném v Londýně v květnu 1974, reprezentoval Španělsko při mnoha příležitostech včetně získání světových titulů v Paříži a v Long Beach.

antonio oliva seba 2

Antonio Oliva vždy vysoce hodnotil osobní cvičení a zkušenost, což vyústilo do zodpovědného přístupu, odevzdání se a maximálního úsilí při svém vlastním tréninku. Cestoval do Koreje, Japonska a Číny, aby se seznámil s kořeny předmětu svého zájmu. V roce 1995 obdržel od Španělské federace karate 7. dan. V roce 1975 ukončil závodnickou kariéru a byl jmenován národním trenérem Španělské federace karate. Pod jeho vedením a výukou se španělský národní tým dostal z úplné anonymity. Celý svět karate ustrnul, když tento tým vyhrál na světovém šampionátu v Madridu v roce 1980 závod družstev a k tomu získal 10 medailí v soutěžích jednotlivců. Antonio Oliva odstoupil v roce 1981 z oficiální pozice ve Španělské federaci karate, aby mohl věnovat potřebný čas a pozornost osobnímu cvičení. V nečinnosti ve Španělsku však schopen zůstat nebyl. Byl žádán, aby trénoval i v dalších zemích. První země, žádající jeho rady, byly Finsko a Austrálie, z obou později vzešli světoví šampióni. To byl začátek jeho kariéry mezinárodního trenéra.

antonio oliva seba 1

Jugoslávie, Uruguay, Peru, Jižní Afrika, Slovensko, Brazílie, Estonsko, Řecko, Kypr, Bulharsko, Portugalsko, Slovinsko, Sýrie, Nový Zéland, Maďarsko a Rakousko to jsou jen některé země, které měly užitek z metod výuky pana Olivy. Rozsáhlé mezinárodní trenérské zkušenosti A. Olivovi dovolily, aby obohatil své znalosti jiných způsobů života, aby vyjádřil a posílil důležitost své práce napříč širokým spektrem kultur. Dnes je jeho systém tréninku sportovního karate včetně taktiky, kterou od základu změnil, uznáván a vyhledáván po celém světě. V létech, kdy se formoval jeho trenérský systém, byl Antonio Oliva ovlivněn přísnými a disciplinovanými japonskými metodami tréninku. Byly to právě tyto země, kde se dozvěděl o duchu bojových umění a kde získal vynikající technické základy. Osobní zkušenost mu ale říkala, že jen dobrá technika nikdy nebude stačit k tomu, aby úspěšně soutěžil na mezinárodní úrovni. Proto vrhnul celé své úsílí ke zdokonalení taktiky boje.