Mistrovství světa a světový pohár karate mládeže

Článek o úspěchu našich reprezentantů v barvách ČR z Německého Hannoveru.

Vynikajícího úspěchu dosáhli o uplynulém víkendu naši karatisté SK Kamura-ryu shotokan, kteří startovali na mistrovství světa karate mládeže v německém Hannoveru. Letošního MS se zúčastnilo více než 30 států ,jako např. silné teamy z USA, Ruska, Anglie, Jižní Afriky, Srbska, Azerjbajdžánu, Španělska, Dánska, Švédska, Itálie, Německa, Polska, Slovenska, ČR a dalších. Soutěž byla rozdělena do tří soutěžních dnů pro všechny věkové kategorie mládeže a celkem se jí zúčastnilo na 8-mi soutěžních „tatami“ neuvěřitelných 2000 ! závodníků.

„Toto Mistrovství světa mládeže bylo jedním z vrcholů letošní přípravy našich top závodníků, která byla zahájena již o letních prázdninách a svou intenzitou gradovala v posledních týdnech před odjezdem do Německa. Tohoto šampionátu se zúčastnili v barvách reprezentace ČR celkem čtyři naši dorostenci a tři žáci, z toho se podařilo získat jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili. V historii našeho klubu je to zatím největší úspěch našich závodníků na soutěži takovéto úrovně“ sdělil šéftrenér SK Martin Leška.

Z našeho SK zde v barvách mládežnické reprezentace ČR startovali dorostenci Rýpar, Krojidlová, Noskeová ( kumite) a Zámečníková (kata) a žáci Hodina, Špatenka a Smolařová (kata). Ti si svou nominaci a účast na MS zajistili již předem zejména svými výkony a úspěchy na M ČR v letošním roce. Největšího úspěchu v disciplíně kumite zde dosáhla závodnice Žaneta Noskeová, která v kategorii dorostenek do 52 kg získala stříbrnou medaili a titul vicemistryně světa.

„Žaneta, v eliminačních kolech porazila favorizované závodnice z Ruska a Ukrajiny, nezalekla se jejich tvrdého stylu a dokázala přes ně přejít. Tím postoupila až do finále, kde jí čekala v souboji o zlato závodnice výběru USA. Zde bohužel i přes houževnatý výkon nedokázala najít v kvalitním vedení boje američanky větší slabinu a obsadila stříbrnou příčku. Myslím, že je to pro Žanetu osobní velký úspěch a odměna za tréninkovou píli a odolnost, zejména v poslední části přípravy před odjezdem, kde musela občas dohánět deficit z výpadku v letní části přípravy. Trochu smůly prožila další naše zkušená dorostenka Krojidlová, která měla šanci na úspěch . Její cesta v postupu do soubojů o medaile se však uzavřela, kdy v prodloužení zápasu za stavu 5:5 bohužel po taktické chybě zaváhala a obsadila tak kvalitní 5.-8.místo. Na podobnou taktickou chybu doplatil rovněž v druhém kole dorostenec Rýpar“

V disciplíně kata byli naši mladí karatisté dalšími „želízky v ohni“ této reprezentační výpravy. V disciplíně kata si nejlépe vedl Jaroslav Hodina, který svými kvalitními výkony nakonec získal bronzovou medaili. Velmi dobře si vedla i dorostenka Zámečníková, která obsadila těsně 4 místo.

„Vyrovnané výkony podávali v sestavách kata závodníci J.Hodina a G.Zámečníková, kteří se ve velmi početném startovním poli (50!) probojovali až do osmičlenného finále oba z čtvrtého postupového místa. Žák Hodina svou šanci uspět v odpoledním osmičlenném finále dobře zužitkoval a po závodnících z USA a Srbska obsadil bronzovou příčku. Dorostenka Zámečníková si vybrala bohužel plnou hrst smůly, kdy po jasných postupech z obou vyřazovacích kol, skončila tím nejtěsnějším možným rozdílem o jednu desetinu bodu od bronzové medaile“, řekl člen výpravy a trenér ústeckých karatistů M. Kabeš .

Celkově si výprava reprezentace ČR mládeže v Německém Hannoveru na MS vedla dobře a přivezla 6 cenných kovů. V celkovém pořadí teamů pak první pozice obsadili výpravy z USA, Srbska a Itálie.