Mistrovství ČR karate mládeže

Článek trenéra M.Lešky z úspěšného tažení našich nominovaných karatistů na Mistrovství ČR mládeže, které se konalo v Brně. Zde si můžete přečíst jak vše probíhalo a jak se podařilo našim závodníkům získat vytoužené medaile.

O víkendu 15.-16.10.2005 se v Brně uskutečnila nejvýznamnější mládežnická karatistická akce tohoto roku, a to Mistrovství České republiky v karate mládeže. Toho se zúčastnilo více než 400 nejlepších žáků, dorostenců a juniorů z celé České republiky. Ti se zde, ve dvoudenním sportovním klání, utkali v disciplínách kata i kumite o tituly mistrů ČR a také o případné nominace do řad reprezentace a na mistrovství světa, které se bude konat v listopadu na Kypru. Vynikajícího úspěchu zde dosáhli naši karatisté, kteří zde, pod vedením trenérů Lešky a Kabeše, dosáhli obdivuhodného výsledku. Ziskem celkového počtu 24 medailí, z toho 7 titulů mistrů republiky, 6 stříbrných a 11 bronzových medailí dosáhli historického úspěchu na těchto mistrovských šampionátech.

„Letos jsme vycestovali na toto mistrovství s historicky nejpočetnější a nejsilnější výpravou, neboť se letos nominovalo až neuvěřitelných 40 našich mladých karatistů. I to lze částečně považovat za měřítko kvalitní úrovně a výkonnosti našeho sportovního klubu. Naši mladí karatisté se na toto mistrovství připravovali poctivě a pečlivě již od srpna a úspěchy se dostavili“řekl vedoucí trenér Martin Leška.

V prvním soutěžním dni nastupovali na tatami žáci a mladší dorostenci, kteří v dopoledním bloku bojovali o tituly mistrů republiky v disciplíně bojových sestav kata. Zde si nejlépe vedla mladší žákyně Bytyqi Fabiána, která svými kvalitními výkony nakonec nenašla soupeřku a získala titul mistryně republiky. Mistry republiky se také stali kata družstva ml. žáků (Matlocha, Šrettr, Mudrik), ml.žákyně (Smolová, Lehečková, Secká) a ml. dorostenek (Zámečníková, Smolařová,Canincová). Stříbrnou medaili získalo v této disciplíně družstvo mladších dorostenců, ve složení Rýpar, Klaban, Sochanič. Bronz si na tomto mistrovství vybojovali v kata žáci Matlocha, Špatenka, Kouba, Smolařová, ml. dorostenka Zámečníková a kata družstvo žáků , ve složení Hodina, Špatenka, Kolář.

„V disciplíně bojových sestav kata si nejlépe vedla ml.žákyně Bytyqiová Fabiána, která podávala vyrovnané a sebejisté výkony. Ve finále porazila Novákovou z SC Flair Praha a titul mistra ČR jí patří zaslouženě. Velmi pěkné výkony na úrovni mistra ČR předváděl i žák Špatenka, který ale bohužel již v eliminačních kolech narazil na pozdějšího finalistu a vítěze,kterému těsně podlehl 2:1. V opravných soubojích si zaslouženě vybojoval bronz.U většiny našich bronzových medailistů je třeba podotknout,že byli ale vždy velmi blízko dvoučlennému finále.Velmi pěkné výkony také předváděli naše kata družstva,zejména mladší dorostenky,které zaslouženě získali titul mistra republiky,“dodal trenér Leška.

V odpoledním bloku pokračovalo disciplínou soubojů kumite úspěšné tažení našich mladých karatistů. Ti zde nastupovali podle svých váhových kategorií. Nejvýznamnějšího úspěchu a mistry české republiky se stali žáci Zoula Jakub (+ 60 kg), žákyně Canincová Denisa (+ 50kg) a Smolařová Monika (- 50kg). Vicemistry republiky a stříbrné medaile vybojovali žáci Matlocha(+40kg), Salášková (+50kg), Loubal (-60kg) a ml. dorostenky Zámečníková(-55kg) a Noskeová (-45kg). Bronz pak vybojovali žáci Hodina (-40kg), Jedrýsková (-40kg) a Rýpar (-65kg).

„V soubojích kumite se nám letos opravdu dařilo. Obsadili jsme většinu finálových soubojů a téměř v každé hmotnostní kategorii jsme dokázali uspět. Velmi dobré výkony podávali zejména naše dívky, které předváděly opravdu pěkné mládežnické karate.Mezi chlapci to byli zejména žáci Loubal a Matlocha, kteří ukázali svou odvahu i proti mnohem silnějším soupeřům. Velmi bych chtěl vyzdvihnout výkony dorostenky Noskeové, jejíž finálový souboj s Trakalovou z SKK Liberec patřil k ozdobám tohoto turnaje žáků.Ve vypjatém souboji plném krásných akcí a bojového nasazení,však nedokázala za vyrovnaného skóre udržet koncovku zápasu a podlehla těsně. Její stříbro patří k ozdobám našich výsledků.Velkým překvapením byly také úspěchy našich nováčků v soutěžním týmu , Zouly a Jedrýskové“,hodnotil trenér Leška.

Takto byl úspěšně zakončen první,sobotní, den tohoto republikového šampionátu mládeže. V neděli pak nastupovali dorostenci a junioři. Zde již šlo o hodně,neboť se zde rozhodovalo na základě výsledků také o nominaci na MS. V dopoledním bloku kata se bohužel nedařilo jediné kandidátce v této disciplíně ,dorostence Přibylové, která byla vyřazena v eliminačních kolech. V odpoledním bloku kumite získali bronz dorostenky Přibylová(+57kg) a Krojidlová(-57kg).

„Přibylová vzhledem k tomu,že většinu své přípravy směřovala k technické disciplíně kata, podala v kumite dobrý výkon. Krojidlová, jako případná kandidátka na postup na MS bohužel podcenila, zejména první fázi kondiční přípravy. V době kdy se dostala před mistrovstvím do relativně uspokojivé formy jí navíc skolila na 14 dní viróza,což je velký handicap. Její bronz v tomto stavu je dobrým výsledkem. Kvalitní výkony předváděl junior Hála, který bohužel trochu doplatil na špatný los. V jedné straně vyřazovacího pavouku se setkal se všemi favority této kategorie. I přesto podával minimálně vyrovnané výkony. V prvním kole bohužel podlehl pozdějšímu vítězi reprezentantovi Sládečkovi z Havířova a v opravných bojích o bronz v napjatém souboji s dalším ústeckým závodníkem Týlem taktéž neuspěl.Pokud na sobě bude dál pracovat, má velkou perspektivu. Další dorostenec Hovorka(-70kg) i přes důrazný styl boje doplatil na základní taktické chyby a bohužel rovněž v souboji o bronz neuspěl,“dodal trenér Leška.

Celkovým ziskem 24 medailí se tato naše škola karate stala již po čtvrté v řadě za sebou nejúspěšnějším sportovním klubem karate ČR mládeže, a to zejména v žákovských disciplínách.

„Tímto bych chtěl poděkovat za celý trenérský kolektiv všem našim svěřencům za velmi dobrou reprezentaci našeho klubu a dále také všem našim rodičům, příznivcům, partnerům a sponzorům za podporu a snahu v této sportovní výchově mládeže,“dodal na závěr vedoucí trenér Martin Leška.